Дете с дефицит на внимание - особености

Синдромът на дефицит на вниманието с или без хиперактивност (СДВХ) е бил описан за първи път през 1845г. от немския лекар д-р.Хайнрих Хофман (Heinrich Hoffman).


Това нарушение, познато още като Хиперкинетичен синдром, е комплексно нарушение, дължащо се на невробиологични причини, чиято диагноза се поставя от екип от специалисти.  
 СДВХ е синдром, който засяга около 5% от децата. За съжаление едва около 1/3 от тях биват диагностицирани. По-голямата част от тези деца продължават да демонстрират симптоми на СДВХ и като възрастни. Децата с това нарушение са наричани обобщаващо «хиперактивни», което не е много точно, тъй като този термин набляга само на една част от синдрома – «възбудата», възникваща при този синдром, която от своя страна не винаги е налице. За съжаление това води до многобройни грешки при диагностицирането.


Какво е СДВХ?

СДВХ е свързан със съвкупност от трудности, засягащи четири аспекта:

Когнитивен аспект – дефицит във вниманието, дезорганизираност, импулсивност, лошо «управляване» на времето;
Емоционален аспект - нетърпение, нисък праг на поносимост към фрустрация, емоционална нестабилност;
Социален аспект – социална изолация, лоша социална преценка;
Двигателен аспект – хиперактивност, прекомерна възбуда, трудности с моторната координация;

Трите основни симптома на СДВХ са:

Дефицит във вниманието – трудности да задържи и превключва вниманието си, трудности в отсяването на нужната информация, липса на организация. Но, ако е налице мотивация за дейност, достатъчно стимулираща за детето (например при спортните дейности), тогава се демонстрират добри възможности за концентрация.
Хиперактивност – да мърда непрекъснато с ръце и крака без причина, да му бъде трудно да остане спокойно, да говори много, да тича и да се катери прекомерно в ситуации, в които е неподходящо.
Вербална/двигателна/социална импулсивност – говори и действа преди да е помислило, често прекъсва, когато някой говори, убягва му връзката между постъпките му и последствията от тях, зарязва започната дейност заради друга, понякога се държи грубо и непочтително с другите.

Коментари

Популярни публикации от този блог

Nike и дигиталната общност

Не се обездвижвайте - 7 полезни физически упражнения

Където и да се обърнеш, можеш да намериш някой, който се нуждае от теб